• Organizacja integracji

• Edukację w klasach integracyjnych powierzono nauczycielom - wychowawcom (w klasach I-III), nauczycielom przedmiotu (w klasach IV – VIII) oraz specjalistom – nauczycielom wspomagającym.

• W jednej klasie pracuje jednocześnie dwóch nauczycieli, którzy razem stanowią zespół współodpowiedzialny za organizację nauczania i wychowania integracyjnego oraz jego efekty.

• Nauczycieli w organizacji i przebiegu procesu nauczania i wychowania integracyjnego wspomagają specjaliści: psycholog, pedagog i logopeda.

• Najważniejsze w procesie nauczania-wychowania w grupach integracyjnych jest tworzenie wspólnoty klasowej i właściwego klimatu emocjonalnego, sprzyjającego rozwijaniu tożsamości dziecka i wyzwoleniu aktywności własnej.

• Klasy liczą do 20 uczniów, w tym do 5 uczniów potrzebujących specjalnej opieki. Dzieci te są przyjmowane na podstawie orzeczenia i skierowania z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

• Liczebność klas sprzyja maksymalnej indywidualizacji nauczania w procesie dążenia do wszechstronnego rozwoju każdego dziecka; nauczyciele mogą efektywnie kierować nauką dziecka zdrowego oraz wspierać edukację dzieci niepełnosprawnych. W trakcie zajęć nauczyciele stosują głównie metody aktywizujące, odwołują się do doświadczeń uczniów, pobudzają ich do wypowiadania się, umożliwiają działanie, badanie, tworzenie. Nauczyciele w klasach integracyjnych realizują program szkoły masowej, dostosowując go do potrzeb swojego zespołu z uwzględnieniem możliwości uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz aktywności dzieci zdrowych. Pedagog główny realizuje ramowe treści, natomiast pedagog wspomagający dostosowuje treści do możliwości każdego dziecka. Szczegółowy podział obowiązków na danej lekcji podlega wewnętrznej umowie między nauczycielami.

• W klasach realizowane są dodatkowo programy innowacyjne rozszerzające wiadomości i umiejętności uczniów np. z zakresu tematyki teatralnej, regionalnej, ekologicznej czy programowania.

• Praca w klasach integracyjnych to ciągła lekcja tolerancji do innych, a w przyszłości całego społeczeństwa. Aprobata rodziców naszych dzieci, ich pomoc w osiąganiu celów to również radość z osiąganych sukcesów.