• Ogólnopolski Projekt - Emp@tyczna Klasa - IV edycja

• Z przyjemnością informujemy, że w roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła

po raz drugi przystąpiła do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego

„Emp@tyczna klasa”.

EMP@TYCZNA KLASA jest odpowiedzią na kierunki realizacji polityki oświatowej państwa ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2023/2024 tj. :

* wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego

* rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Cele projektu:

Głównym celem Projektu jest kreowanie u dzieci i młodzieży postawy lojalności, współpracy i pomocy oraz rozwijanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób i reagowania na dany sposób zachowania.

Cele szczegółowe:

- rozbudzanie wrażliwości na potrzeby innych ludzi

- zrozumienie pojęć: empatia, nietolerancja, stereotypy

- nabywanie umiejętności wczuwania się w stany emocjonalne i sytuacje innych ludzi

- uczenie dostrzegania pozytywnych cech w innych

- integracja zespołu klasowego

- budowanie u dzieci i młodzieży świadomości własnych uczuć

- kształtowanie pozytywnych postaw społecznych oraz niwelowanie negatywnego zachowania dzieci i młodzieży poprzez włączenie jej w działalność wolontariatu

-wyrabianie zdolności do samomotywacji

- wyrabianie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych -przezwyciężanie uprzedzeń, przesądów

- uświadomienie konieczności doskonalenia zdolności empatycznych

- kształtowanie kompetencji kluczowych.

Organizatorem Ogólnopolskiego Projektu Emp@tyczna Klasa jest Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu.

Autorami projektu są Agnieszka Krzemieniewska oraz Marek Grzywna.

Realizacja działań projektowych zaplanowana jest w terminie październik 2023 – maj 2024.Można je wykonywać z grupą, klasą lub całą placówką.

Zadaniem uczestników jest realizowanie comiesięcznych misji. Są one propozycją zadań, można więc dostosować je do możliwości i potrzeb grupy oraz realizować własne pomysły, zachowując przy tym myśl przewodnią poszczególnych misji. W ramach uczestnictwa należy prowadzić dokumentację wykonywanych misji i prowadzonych działań w formie zdjęć, filmów, lub sprawozdania. Relacje szkolny koordynator wysyła na grupie projektu EMP@TYCZNA KLASA na portalu Facebook.

O realizacji zadań z będziemy informować na bieżąco.

koordynatorki projektu: Dorota Gołębiowska i Grażyna Stańczyk