Nawigacja

 • 17 lutego 2015 r. uczniowie klasy 3 a i 3 d Zespołu Szkół Publicznych Nr 3 w Żyrardowie wraz z wychowawcami  Anną Redwańską i Ewą Kuliczkowską uczestniczyli w wycieczce do Sejmu RP.

  Po przybyciu na ulicę Wiejską, uczniowie fotografowali gmach Sejmu. Przekraczając próg parlamentu,  trzeba było przejść przez bramkę kontrolną, co wywołało u dzieci emocje. Następnie przywitała nas pani przewodnik, która opowiedziała o tym ważnym dla Polaków miejscu. Uczniowie zobaczyli hol główny, gdzie odbywają się wywiady dla prasy i telewizji, Salę Kolumnową oraz Salę Posiedzeń Sejmu, która zachwyciła dzieci wielką przestrzenią, elegancją i ekspozycją symboli Polski, świadczących o dostojności i powadze tego miejsca. Przechodząc korytarzami gmachu, oglądając pamiątkowe tablice, spotkaliśmy panią Beatę Rusinowską – posłankę z Żyrardowa. Znana dzieciom i ważna osoba, spowodowała, że podekscytowane, prosiły o autografy. Jak zawsze życzliwa, uśmiechnięta, otwarta na kontakty, pani poseł , oprowadziła nas po gmachu, pokazując ciekawe miejsca oraz zaprosiła do Senatu.  Pamiątkowe zdjęcie uczniów z  panią Beatą Rusinowską ukoronowało nasze spotkanie.

  Zdobyta wiedza, wzbogacony słownik, a przede wszystkim przeżycia, to ogromna wartość „żywych” lekcji. Dzięki tej lekcji, Sejm, dla uczniów trzecich klas, stał się miejscem przyjaznym.

            Ewa Kuliczkowska

 • Nowa galeria Warsztaty Filmowe w "Trójce" została dodana do albumu.

  Po raz trzeci Akademia Aktywnego Czytelnika A 2 C  oraz Koło Informatyczne w ZSP nr 3  w Żyrardowie zorganizowały Warsztaty Filmowe, które cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem społeczności szkolnej. Młodzież poznawała gatunki filmowe na podstawie prezentacji, a nowo nabytą wiedze mogła sprawdzić podczas quizu „Zgadnij tytuł i gatunek filmu”. Projekt edukacyjny „Jak stworzyć własny film” przygotowywali uczniowie: Damian Socha, Kacper Pisiński i Szymon Przybysz. Pokazali jak w łatwy i szybki sposób stworzyć własny film w programie Windows Movie Maker.

  O filmie było na poważnie ale i z humorem. Szkolną gawiedź zabawiał kabaret „Kurtyna w Dół”, przedstawiając najnowszy skecz pt. „ Z dziadkiem do kina”, w reżyserii Jakuba Wacławka. Pozostali komicy szkolnej trupy to Konrad Złotorawski, Sebastian Bławdzin oraz Grzegorz Baraniecki. Warsztaty prowadzili: Julia Kucińska oraz Sebastian Bławdzin. O artystyczny nastrój zadbała Maja Góralewska śpiewając  popularna piosenkę pt „Mam te moc” z filmu pt. „Kraina Lodu”.

  Ogłoszono szkolny konkurs pt „III festiwal filmowy”, podczas którego jak co roku wręczane będą statuetki „STANISŁAWY” odpowiedniki światowych Oscarów, ufundowane przez dyrekcję szkoły- panią Mirosławę Barańską.

  „Mam nadzieję, że festiwal będzie prowadzony z takim samym humorem jak w zeszłym roku”- powiedziała Patrycja Jankowska jedna z wolontariuszy szkolnej biblioteki.

  „Myślę, że nasze warsztaty obudziły pasję  do sztuki filmowej wśród wielu uczniów naszej szkoły oraz zachęciły do tworzenia własnych filmów - stwierdziła Julia Kucińska ucz. kl. II a Gim.

   „Cieszę się, że nasze warsztaty spotkały się z takim entuzjazmem naszych kolegów. Mam nadzieję, że podobnie stanie się ze STANISŁAWAMI. W końcu- jak mam się wygłupiać, to wolę mieć jakąś publiczność” – skomentował Jakub Wacławek, lider szkolnego kabaretu.

  „Praca z tak aktywną i utalentowaną młodzieżą jest wielką przyjemnością i inspiracją do dalszych twórczych działań. Połączenie nowoczesnych technik montażu filmu, występy kabaretu szkolnego, prezentacje muzyczne, integrują młodzież i zachęcają do ciekawego  spędzania wolnego czasu  - mówi pani Dorota Bartoszewicz, organizatorka imprezy - z niecierpliwością czekamy na uczniowskie projekty”.

       Akademia Aktywnego Czytelnika A 2 C

 • Nowa galeria "Trójka" w Ambasadzie USA została dodana do albumu.

  „TRÓJKA” w Ambasadzie USA

  Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Żyrardowie wraz ze swoimi nauczycielkami języka angielskiego Anną Kamińską, Dominiką Noszczak-Bielak, Bożeną Jankowską oraz Karoliną Siupą rozpoczęli współpracę z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie. W ramach programu Meet America uczniowie pojechali do siedziby Ambasady. Uczniowie wybitni językowo z klasy IA, IIA oraz IIIA wzięli udział w prelekcji z Panią Konsul Kristen Stolt.

  Po przejściu koniecznych procedur młodzież wzięła udział w prelekcji w języku angielskim na temat African Americans’ cultural and historical heritage in the U.S. Podczas spotkania z dyplomatką panowała serdeczna atmosfera, uczniowie mieli możliwość wykazać się wiedzą na temat Stanów Zjednoczonych oraz zadać pytania na interesujące ich tematy. Również strona amerykańska podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu w Polsce.

  Całe spotkanie było prowadzone w języku angielskim, co z pewnością pozwoliło młodzieży gimnazjum na szlifowanie języka w sytuacji naturalnej, a zarazem zachęcało do zdobywania biegłości w komunikowaniu się w obcym języku.

  W trakcie spotkania Pani Małgorzata Dziełak, koordynatorka programu Meet America wyjawiła, iż tylko nieliczne szkoły zostają zapraszane do siedziby Ambasady w ramach tego projektu. Tym bardziej uczniowie cieszyli się, że mieli możliwość wzięcia udziału w tak prestiżowym wydarzeniu. Mają nadzieję, że uda im się jeszcze kiedyś przekroczyć progi Ambasady USA.

  Anna Kamińska

 • Powiatowy Konkurs Wiedzy Historycznej

   „WOLNOŚĆ JEST W NAS…”

  Dnia 20 lutego 2015 roku gościliśmy  w Liceum Ogólnokształcącym  mieszczącym się w Zespole Szkół nr1 w Grodzisku Mazowieckim. Odbył się  tam  POWIATOWY KONKURS WIEDZY HISTORYCZNEJ „ Wolność jest w Nas…” 1989-2014r. Konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Grodziskiego oraz gmin i powiatów sąsiadujących.  Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do badania historii najnowszej, wiedzy o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopięcioleciu Wolności  oraz przybliżenie uczniom historii środowiska, w którym żyją oraz wpływu jaki na te środowisko miały zmiany zachodzące we współczesnej Europie i Polsce.

  Początkowo temat wydawał nam się trudny , ponieważ treści programowe z historii w gimnazjum nie  obejmują  historii najnowszej. Mimo to podjęliśmy wyzwanie i jako jedyna szkoła  z naszego miasta   wzięliśmy  udział w konkursie. Składał się on z dwóch etapów szkolnego i międzyszkolnego . Po  przeprowadzonych  eliminacjach szkolnych  zgodnie z regulaminem konkursu , do II etapu zakwalifikowała się  Oliwia Antolak z klasy IIIb gimnazjum.  

  Pomimo braku podziału uczestników konkursu  na grupy wiekowe, Oliwia zakończyła konkurs z wysokim wynikiem  15 punktów i był to drugi wynik wśród gimnazjalistów,   a do zwycięzcy z pruszkowskiego liceum  zabrakło jej zaledwie  4 pkt.

  Należy również zaznaczyć, że  organizatorzy  stanęli na wysokości zadania.  Zwycięzcy i ich opiekunowie otrzymali nagrody, dyplomy oraz pamiątkowe publikacje.Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz publikacje książkowe.

  Oprawę imprezy wzbogacono występami uczniów goszczącego nas Liceum.

       Iwona Stypuła

   

 • Filip Kęsicki laureatem konkursu geograficznego

   

  Geografia nie jest taka straszna! Uczeń ZSP Nr 3 laureatem konkursu geograficznego.

  Filip Kęsicki z kl. IIIa gimnazjum przekonał wszystkich, że geografii warto się uczyć. III etap konkursu kuratoryjnego dotyczył województwa mazowieckiego. Podczas ostatniego etapu należało wykazać się umiejętnością formułowania trafnych wniosków na podstawie podanych materiałów źródłowych, rozpoznawać zabytki ale i zakłady przemysłowe charakterystyczne dla danej części województwa – mówi Filip Kęsicki. – Znajomość powiatów, parków krajobrazowych i przede wszystkim wiedza dotycząca mikroklimatu (!) województwa mazowieckiego była ogromnie przydatna - dodaje laureat. Filip wraz z opiekunką p. Ewą Stanisławczyk mają wiele powodów do dumy i radości, bowiem sukces na szczeblu ogólnopolskim oznacza dla laureata zwolnieni z egzaminu gimnazjalnego w części przyrodniczej i zdobycie maksymalnej liczby punktów za tę część. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

      Dominika Noszczak - Bielak

   
 • Nowa galeria WALENTYNKI została dodana do albumu.

  WALENTYNKI W ”TRÓJCE”

  „Randkę w ciemno” na wesoło zorganizowali uczniowie klas I-III ZSP Nr 3 z okazji 14 lutego, popularnych Walentynek. Wychowankowie świetlicy szkolnej, pod opieką nauczycieli – p. K. Jagodzińskiej i p. A. Klocińskiej – zabawiali publiczność kabaretowymi dialogami, miłosnymi piosenkami i zabawnymi strojami. Uczniowie przygotowali również kartki walentynkowe dla wychowawców, koleżanek i kolegów. W szkolnej sali „widowiskowej” nie zabrakło tego dnia serc, serduszek, strzał Amora, lizaków w kształcie serca i oczywiście czerwonego koloru. „Walentynki na wesoło” wprowadziły wszystkich w radosny i …. miłosny nastrój!  

 • Nowa galeria "Trójka" w Berlinie została dodana do albumu.

  Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w Żyrardowie wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Berlina w dniach 1.02-7.02.2015. Organizatorem wyjazdu była Anna Kamińska, nauczycielka języka niemieckiego. Pieczę na uczniami sprawowała dodatkowo Pani Anita Rosińska. Wycieczka ta miała przede wszystkim charakter dydaktyczny ale także turystyczno- krajoznawczy, gdyż jej głównym celem było nie tylko zapoznanie się z historią i kulturą Niemiec a przede wszystkim kontakt z żywym językiem i umiejętność wykorzystania go w codziennych sytuacjach. Uczniowie podróżowali po Berlinie używając komunikacji miejskiej, która jest doskonale dostosowana do potrzeb turystycznych. Dzięki temu poznali to przepiękne miasto jeszcze lepiej.

  Swoją wycieczkę w tym mieście uczniowie rozpoczęli od wizyty w Wieży Telewizyjnej. Patrząc w dół z poziomu widokowego znajdującego się na wysokości ponad 200 metrów mogli obserwować nieustający ruch miejski oraz przepiękną Panoramę Berlina.

  Nie można powiedzieć, że było się w Berlinie a nie widziało się Bramy Brandenburskiej, to przecież najbardziej rozpoznawalny zabytek tego miasta oraz symbol Zjednoczenia Niemiec. Uczniowie zobaczyli również Pomnik ku czci zamordowanych Żydów z Europy, które jest głównym miejscem pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech.

  Jedną z atrakcji pierwszego dnia była wizyta w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. W muzeum, prócz aktorów i celebrytów uczniowie spotkali osobistości kultury i nauki, jak np. Alberta Einsteina, Zygmunta Freuda, Ludwika van Beethovena. Uścisnąć rękę można było znanym politykom takim, jak Angela Merkel czy Barack Obama. Nie obyło się oczywiście bez zdjęć, każdy z uczniów chciał stanąć oko w oko ze sławą.

  Obowiązkowym punktem zwiedzania był Reichstag, czyli Gmach Parlamentu z wyróżniającą się z daleka szklaną kopułą. Uczniowie mieli zarezerwowane wieczorne zwiedzanie wraz z przewodnikiem w języku angielskim, czuli się przy tym jak by mieli prywatną audiencję w Reichstagu. Cisza i spokój jaki panował pozwalał na jeszcze efektywniejsze zwiedzenie, podczas którego mogli zobaczyć salę plenarną, miejsca pamięci, pomieszczenia poszczególnych frakcji parlamentarnych, a w podziemiach pamiątki z przeszłości. Zwiedzanie to można porównać do warsztatów, bowiem cały czas używali języka obcego jako narzędzia komunikacji.

  Uczestnicy wyjazdu odbyli spacer wzdłuż East Side Gallery, najdłuższego zachowanego odcinku dawnego Muru Berlińskiego a zarazem największej na świecie galerii na świeżym powietrzu. Co więcej nie można było przejść obojętnie wobec Muzeum „Haus am Checkpoint Charlie”, gdzie jest wystawa poświęcona murowi berlińskiemu oraz czasom podziału. Tu można wgłębić się w dokumentację dotyczącą udanych i nieudanych prób ucieczek, a także zobaczyć ciekawe przedmioty wykorzystywane w tym celu: od małych łodzi do balonu napełnionego ciepłym powietrzem. Kolejnym punktem programu było STASI Museum. Uczniowie podczas anglojęzycznych warsztatów przenieśli się w czasie do czasów ciężkiej historii Niemiec, przede wszystkim dowiedzieli się jak wyglądała DDR-owska inwigilacja.

  Nie obyło się bez Wyspy Muzeów, która miała ambicję zgromadzić wszystkie zbiory muzealne Berlina w jednym miejscu. W tych historycznych budynkach mieści się między innymi Muzeum Pergamońskie, które może pochwalić się imponującą kolekcją eksponatów, wśród których poczesne miejsce zajmują: brama Isztar oraz Ołtarz Pergamoński.  Rzut kamieniem od tych słynnych muzeów znajduje się Katedra Berlińska będąca największą świątynia w mieście a zarazem centrum Protestanckiego Kościoła w Niemczech. Szczególnie warte zobaczenia były nawa główna, słynne organy Sauera, krypta Hohenzollernów i niesamowity widok z kopuły na całe miasto.

  Niesamowitą okazję zwiedzenia Berlina stanowił Hip On Hip Off Bus.  Autobus ten zatrzymywał się na wyznaczonych przystankach, na których można było wysiąść i wsiąść ponownie. Podczas jazdy przewodnik w języku niemieckim jak i angielskim opowiadał o najważniejszych zabytkach Berlina.

  Uczniowie udali się również do Muzeum Filmu i Telewizji, gdzie przedstawione były scenariusze filmowe, plakaty, kamery filmowe, kostiumy i filmy oraz można było się dowiedzieć wiele ciekawostek na temat historii kina niemieckiego.

  Deutscher Dom czyli Katedra Niemiecka  to kolejny punkt programu wyjazdu.  W tym byłym kościele na placu Gendarmenmarkt odbyły się warsztaty w języku angielskim dla naszych gimnazjalistów dotyczące niemieckiej historii politycznej. Ostatnią atrakcją w samym Berlinie był Stadion Olimpijski, przy którym uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

  Wisienkę na torcie całego wyjazdu stanowiła Wyspa Tropikalna czyli największy tropikalny parku rozrywki w Europie. Było tam wszystko, co tropikalne - lśniąca biała piaszczysta plaża, największy na świecie las tropikalny pod dachem, lazurowa laguna i wiele innych atrakcji jak największa wodna zjeżdżalnia w Niemczech. Uczniom było tam tak dobrze, że nie chcieli wracać do Polski.

  Wyjazd edukacyjny do Berlina był wyjazdem bardzo wartościowym. Uczniowie nie tylko bardzo dużo zwiedzili ale także mogli odnaleźć się w sytuacjach z życia codziennego w których to używali języka obcego jako języka komunikacji. Uczniowie wrócili zadowoleni, pełni entuzjazmu i chętni na kolejny wyjazd do Niemiec.

                    Anna Kamińska

 • Nowa galeria "Laurka dla pacjenta"- Konkurs plastyczny została dodana do albumu.

  Dnia 6 lutego zakończył się konkurs plastyczny pt. „Laurka dla pacjenta” zorganizowany z okazji Światowego Dnia Chorego. Wzięły w nim udział klasy 0 – III SP. Najpiękniejsze prace  - 26 sztuk - zostały zawieszone na  oddziale chorób wewnętrznych CZMZ w Żyrardowie, gdzie wzbudziły zainteresowanie pacjentów i personelu. Wszyscy byli zachwyceni pięknymi, kolorowymi obrazkami i z ciekawością oglądali je wychodząc ze swoich sal na korytarz oddziału. Prace wyróżnione należą do:

  • Maja Golańska, kl. 0a
  • Wiktoria Spalińska, kl. I b
  • Oliwia Mówińska, kl. I b
  • Mateusz Sosnowski, kl. I c
  • Magdalena Nalej, kl. I c
  • Izabela Krzyżanowska, kl. Ie
  • Zuzanna Myszkowska, kl. If
  • Wiktoria Kaczmarek, kl. I f
  • Artur Kuciński, kl. I f
  • Maria Pierc, kl. II b
  • Fabian Tworo, kl. II b
  • Zuzanna Gąsiniak, kl. II b
  • Amelia Szpak, kl. II c
  • Maria Grzelecka, kl. II c
  • Adam Klepacki, kl. III a
  • Marcel Gacki, kl. III a
  • Zuzanna Gacka, kl. III a
  • Weronika Sobieraj, kl. III b
  • Tomasz Rogoziński, kl. III c
  • Oliwia Wojtasik, kl. III c
  • Oliwia Choła, kl. III c
  • Kacper Wiśniewski, kl. III c
  • Antonina Stalińska, kl. III d
  • Marta Adamiak, kl. III d
  • Sergiusz Lubański, kl. III d
  • Filip         , kl. III d

  Uczniowie otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

  Gratulacje!

                             Anna Mrówczyńska                              

 • Nowa galeria Zabawa kl.IIc sp została dodana do albumu.

  W  karnawale same bale      

  Karnawał rozpoczęty !:)

  O tym wiedzą uczniowie klasy IIc, którzy we wtorek 13 stycznia bawili się z rodzicami i nauczycielkami Małgorzatą Jurczewską i Dorotą Gołębiowską podczas  klasowej zabawy. „Zwierzęca” rodzina, przy dźwiękach wesołej muzyki  wyruszyła z  klasowego ZOO i udała się w bajkową podróż odwiedzając  różnorodne krainy, wężową, słoniową czy niedźwiedzią.  Żaba, Pani Weronka Leszkowska wraz z mężem „Kaczorem” przeprowadziła szereg zabawnych  konkurencji sportowych z elementem pełzania, skakania, turlania, czy czworakowania. Przebierańcy brali udział  m.in. w wyścigu pokoleń z wykorzystaniem butów, konkursie rysunkowym. Wykazali się też wrażliwością słuchową podczas odszukiwania  swojej pary. Zabawę umiliły drobne podarunki i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

  Zabawa karnawałowa, oprócz pamiątkowych fotek  pozostawiła radosne wspomnienia oraz wpłynęła na zacieśnienie  relacji społecznych między dziećmi oraz rodzicami.

                     Dorota Gołębiowska

 • Nowa galeria Żywa lekcja przyrody została dodana do albumu.

  EGZOTYCZNI „GOŚCIE” W TRÓJCE

   Podczas przedświątecznego tygodnia w naszej szkole odbyła się seria zajęć pt. „Żywa lekcja przyrody”. Organizatorem przedsięwzięcia była nauczycielka- pani Agnieszka Piotrowska, która zaprosiła pana Jarosława Rejmera wraz z jego kolekcją zwierząt egzotycznych. Podczas lekcji uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję zobaczyć stworzenia zamieszkujące różne części świata oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na ich temat. Dzieci mogły również dotknąć znajdujących się tam niejadowitych gatunków zwierząt. Najciekawszymi okazami były między innymi kameleony, wije, ptaszniki, salamandry oraz modliszki. Po zajęciach odbył się konkurs, w którym uczestnikom zadawane były pytania dotyczące tematów poruszanych w trakcie lekcji. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę patyczaka lub straszyka. Istniała także możliwość zakupu tych owadów. Uczniowie mogli również na własne oczy zobaczyć, jak karmi się kameleony. Dzięki temu, że zajęcia były bardzo nietypowe oraz interesujące na pewno zapadną w pamięci wszystkich uczestników.

           Julia Tryc kl. VI b    

 • Nowa galeria KONCERT MIKOŁAJKOWY została dodana do albumu.

   

  „5 ZŁOTYCH MINUT RATUJĄCYCH ŻYCIE” to słynny koncert mikołajkowy, promujący ideę udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży, organizowany pod patronatem fundacji „Prometeusz”. 4.12.2014 już po raz kolejny uczestniczyli  w nim uczniowie klas VIa i VId. Tegoroczny koncert odbył się w hali widowiskowej warszawskiego Torwaru i jak co roku uczestniczyło w nim mnóstwo dzieci i młodzieży z Warszawy i okolic. Koncert rozpoczął występ uczestnika programu X Factor – Filipa Mettlera. Po nim do konkursu udzielania pierwszej pomocy zostały zaproszone zgłoszone ekipy z poszczególnych szkół, a publiczność mogła się zapoznać z najważniejszymi zasadami obowiązującymi w przypadku zetknięcia się z osobą potrzebującą pomocy. Koncert uprzyjemniali znani i lubiani wokaliści polskiej estrady tacy jak: Mrozu, Kasia Popowska, Margaret i Agata Dziarmagowska. Nie zabrakło również magicznych sztuczek Macieja Pola i tanecznej zabawy z zumbą. Na zakończenie świąteczne życzenia złożył wszystkim sam Święty Mikołaj i mogliśmy oglądać niesamowity pokaz laserów. W przyszłym roku nie może nas tam zabraknąć i was wszystkich również gorąco zachęcamy do wspaniałej i niezapomnianej zabawy mikołajkowej.

     Bożena Jankowska – wych. kl.VId

 • Multimedialny – gwiazdkowy prezent dla uczniów „Trójki”

  19 grudnia zawitał do uczniów ZSP Nr 3 Święty Mikołaj z niecodziennymi prezentami w postaci dwóch 42” telewizorów, cyfrowych z funkcją 3D. Mikołaj przyleciał prosto z Instytutu Lotnictwa w Warszawie, a dokładnie z firmy GE Aircraft Engines, z którą to firmą szkoła nawiązała współpracę we wrześniu 2014roku.

   

   

  Gwiazdkowe prezenty to kolejny krok ku zacieśnieniu współpracy. Na początku grudnia grupa gimnazjalistów uczestniczyła bowiem w spotkaniu z Marcinem Wasilewskim, przedstawicielem GE, w warszawskiej siedzibie firmy. Tematem spotkania była działalność firmy, zajęcia warsztatowe i prezentacje dotyczące budowy i funkcjonowania silników odrzutowych. Przedstawiciele firmy GE bardzo aktywnie wspierają wszelkie działania szkoły, świetlicy szkolnej, a szczególnie sześciolatków. Uczniowie i nauczyciele ZSP Nr 3 serdecznie dziękują za wspaniały świąteczny prezent i liczą na długoletnią współpracę.

  GE Aircraft Engines, jedna z firm tworzących General Electric i GE Company Polska, które zawarły umowę o współpracy z Instytutem Lotnictwa w Warszawie. W wyniku tej umowy w 2000 roku powstał w Instytucie Lotnictwa oddział Engineering Design Center.

  Ariana Bruś

  Dominika Noszczak-Bielak

  Agnieszka Rębielewska

 • Nowa galeria WEIHNACHTSMARKT 2014/2015 została dodana do albumu.

  12 grudnia w Zespole Szkół Publicznych Nr 3 odbyła się pierwsza edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w wydaniu niemieckim, czyli Weihnachtsmarkt.

  Organizatorką tego wydarzenia była nauczycielka języka niemieckiego pani Anna Kamińska. Poprzez prezentację i degustacje młodzież miała poznać tradycję bożonarodzeniową  krajów niemieckojęzycznych. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zwyczaje świąteczne panują w Niemczech, jak wyglądają tradycyjne jarmarki oraz wysłuchali  najbardziej znanych kolęd, które wykonały: Wiktoria Tkacz „Am Weihnachtsbaum die Lichter brennen”, Julia Gilis „Schlittenfahrt”, Daria Kępka „Alle Jahre Wieder”, Patrycja Jankowska „Stille Nacht”, skrzypce Marysia Paczkowska oraz najmłodsi z klasy IV C „Lass uns froh und munter sein” przy akompaniamencie Filipa Kęsickiego. Po prezentacji uczniowie brali udział w konkursie z nagrodami. W trakcie trwania Jarmarku wystąpił Kabaret „Kurtyna w dół” przygotowany przez panią Dorotę Bartoszewicz.

  Uczniowie mogli również skosztować świątecznych słodkości (ciast, pierniczków), podawanych z grilla kiełbasek i bigosu lub też kupić dekoracje świąteczne wykonane przez swoich kolegów.

  Wielkie serce okazali:

  Pani Dorota Kartner z Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Studio Fryzur „Maja”, Stylizacja Paznokci Joanna Liber, Sklep Kaufland, Sklep Kluska Żyrardów, Emil Popielarz (przedstawiciel firmy Teekanne), ksiądz Grzegorz Tondera, Tomasz Kuciński, Weronika i Piotr Leczkowscy, Arkadiusz Bednarek, Jarosław Pęczyk, Jacek Zambrzycki, Emilia i Marcin Joniec, Tadeusz Wzorek, Marcin Wasilewski, Marzena Panicz, Monika i Jacek Wrzesińscy, Marcin Papuga, Edyta Czepłowska, Marlena Waszczuk, Adam Rozwadowski, Małgorzata Kuran, Tomasz Szymańczak, Katarzyna i Benedykt Kostrzewa, Rafał Chamernik Polski Koncern Mięsny Duda S.A.,Wioletta Kociszewska, Agnieszka i Dariusz Tokarscy, Katarzyna Sikorska, Katarzyna i Robert Sadowscy, Ewa Szuszkiewcz, Karolina Wielińska, Robert Klepacz, Anna Grzegorzewska, Beata Hassa oraz inne osoby, które chciały zachować swoją anonimowość.

  Wszystkim sponsorom i darczyńcom serdecznie dziękujemy!

  Anna Kamińska

 • Nowa galeria Warsztaty w Nieborowie została dodana do albumu.

  Dnia 11.12.14 r. uczniowie klas VIb , VIc oraz uczestnicy koła  plastycznego  odwiedzili  Nieborów. Artystka ludowa p. Beata Rokicka  poprowadziła warsztaty  rękodzieła  ludowego,  na których uczniowie naszej szkoły wykonali bałwanki z bibuły. Te piękne ozdoby zawisną teraz na świątecznych  choinkach w domach uczniów.

  Niespodzianką  stała  się również możliwość przeistoczenia  w  czarownicę. Można  było  przymierzyć  stroje  czarownicy, co  uwidoczniono na wspólnym zdjęciu. Wycieczka była okazją nie tylko do nauki, ale także do wspólnej zabawy.

   

  Elżbieta Lipska

 • Nowa galeria Mikołajki w "małej" Trójce została dodana do albumu.

  5 grudnia w ZSP Nr 3 przy ulicy Parkingowej odbyła się ,,Loteryjka mikołajkowa". Organizatorami imprezy były klasy I b i I g wraz z wychowawcami p. Małgorzatą Kruk i p.Beatą Liszewską oraz p.Kingą Jagodzińską i p.Agnieszką Klocińską – nauczycielami pracującymi w świetlicy szkolnej. Loteryjka była podsumowaniem akcji ,, Każdy może zostać Św. Mikołajem" podczas, której uczniowie przynosili maskotki. Podczas akademii mali artyści opowiedzieli historię o świętym, śpiewali i tańczyli w obecności gościa specjalnego - Mikołaja, w którego postać wcielił się ksiądz Andrzej. W świątecznej scenerii  Mikołaj rozdał wszystkim dzieciom prezenty (maskotki). Myślą przewodnią spotkania była radość z obdarowywania, a nie tylko otrzymywania prezentów.

        Małgorzata Kruk

 • Nowa galeria „Trójka” w Wiedniu  została dodana do albumu.

  W dniach 28-30 listopada uczniowie Zespołu Szkół Publicznych Nr 3 w Żyrardowie wraz ze swoją nauczycielką języka niemieckiego Panią Anną Kamińską wyruszyli na wycieczkę do Wiednia. Chętnych było tak dużo, mimo iż był to weekend, że potrzeba było dodatkowych nauczycieli opiekunów. Pieczę na uczniami oprócz Pani Kamińskiej sprawowały Pani Anita Rosińska oraz Pani Karolina Siupa. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie w Pałacu Schönbrunn (Schloss Schönbrunn), a ściślej w jego rozległych, pałacowych ogrodach. Kolejnym punktem wycieczki było apartamenty cesarskie letniej rezydencji Habsburgów, która została zbudowana za panowania Marii Teresy. Zwiedzanie komnat było czymś niezwykłym, zważywszy na fakt, że to właśnie w tych pomieszczeniach toczyło się cesarskie życie. Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Pałac ten to jeden z najpiękniejszych budynków w stylu barokowym w Europie, co mogą potwierdzić uczniowie „Trójki”.

  Kolejnym elementem wycieczki był zamek Hofburg, który do 1918 roku stanowił centrum imperium Habsburgów. Na uczniach szczególne wrażenie zrobiło Muzeum Sisi,

  poświęcone pięknej i nierozumianej przez otoczenie cesarzowej. Przedmioty w nim zgromadzone prezentowały życie i złożoną osobowość cesarzowej Elżbiety. Niezwykłe wrażenie wywarły przepiękne suknie Susi  jak np. z wieczoru panieńskiego czy jej węgierska suknia koronacyjna. Miało się wrażenie, że w muzeum tym jest coś magicznego, czuło się obecność Sisi.

  Ostatnim elementem wycieczki był Jarmark Bożonarodzeniowy znajdujący się na Placu Ratuszowym (Wiener Christkindlmarkt am Rathausplatz). Uczniowie mieli aż 140 budek i straganów pełnych  wszystkiego, czego tylko ich dusza zapragnęła. W powietrzu zaś unosił się zapach kandyzowanych owoców, waty cukrowej czy ponczu. Popularnością cieszyły się papierowe torebki pełne gorących, pysznych, pieczonych kasztanów „maroni“.

  Centralnym punktem Jarmarku była imponujących rozmiarów, wspaniała, jarząca się tysiącem światełek choinka, która dostarczana jest w prezencie do Wiednia każdego roku przez inny kraj federacyjny Austrii.  Jarmark ten to największy jarmark adwentowy w Wiedniu. Uczniowie wrócili zaopatrzeni w ozdoby choinkowe, świece zapachowe, słodycze, pierniki , biżuterię itp. oraz zgodni co do faktu, że było zdecydowanie za krótko jak na czas spędzony w tak urzekającym Wiedniu. Pełni wrażeń i niesamowitych wspomnień mają nadzieję, że jeszcze tam wrócą, a teraz sami szykują się swój Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w szkole już 12 grudnia.

  Anna Kamińska

 • Nowa galeria  Czwartoklasiści z „3” w Ambasadzie Niemiec została dodana do albumu.

  Siedemnastego listopada grupa uczniów z klasy 4a oraz 4c Zespołu Szkół Publicznych Nr 3 w Żyrardowie odwiedziła Ambasadę Niemiec w Warszawie. Organizatorka wyjazdu Pani Anna Kamińska, nauczycielka języka niemieckiego chciała już takim „ maluchom” pokazać jak ciekawy może być język niemiecki.

  Budynek Ambasady Niemiec mieści się w centrum miasta, przy ul. Jazdów. Punktualnie o godz. 12:30 uczniowie  wraz z opiekunkami weszli główną bramą na jej teren, gdzie powitała ich w przestronnym foyer prowadząca później wykład Pani Dorota Katner z Wydziału Prasowego Ambasady. Prezentacja dotycząca najważniejszych informacji oraz ciekawostek związanych z Niemcami odbyła się w sali konferencyjnej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, najważniejszych informacji o Niemczech, jak wygląda praca  w ambasadzie oraz gdzie mieszka ambasador. Po zakończonej prezentacji była okazja do zadawania pytań dotyczących Niemiec, czy pracy w ambasadzie. Miłym zaskoczeniem dla uczniów były upominki: długopisy, linijki,  oryginalne torby, czy czasopisma, jak i foldery niemieckojęzyczne. Kolejnym punktem spotkania było przejście przez tzw. śluzę do zamkniętej części Ambasady, gdzie znajdują się różne miejsca pracy w tej placówce. Tutaj można było podziwiać obraz urodzonej w Bułgarii, a mieszkającej w Berlinie artystki Klio Karadim. Klio na zlecenie Ambasady Niemiec stworzyła obraz pt. „Berlin – Warszawa”. Ta wielkoformatowa praca, w symboliczny sposób łączy ciekawe miejsca i zabytki obydwu stolic. Zadaniem uczniów było znalezienie jak największej ich liczby.  Następnie czwartoklasiści zostali podzieleni na cztery grupy. Zadaniem każdej z grupy było jak najszybsze ułożenie puzzli, które przedstawiały obraz „Berlin-Warszawa”

  Na koniec zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie, by uwiecznić ten niezwykle ciekawy oraz niepowtarzalny dzień.

  Wizyta w Ambasadzie Niemiec w Warszawie stanowiła doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy na temat kraju, jakim są Niemcy, tak by zrozumieć, że w rzeczywistości są one nam o wiele bliższe niż się wydaje.

  Anna Kamińska

 • Nowa galeria Trójka dla hospicjum  została dodana do albumu.

  28 listopada 2014 r.  Szkolne Koło Wolontariatu  zorganizowało   akcję „ Trójka dla hospicjum”. W ramach akcji odbyła się zbiórka pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży ciast
   i napojów. Ciasta piekli nauczyciele i uczniowie szkoły.

  W dniu akcji dużą pomocą służyły uczennice z kl. I c gim. : Katarzyna Boczkowska, Anna Chojnacka i Sandra Fabisiak, które na każdej przerwie sprzedawały ciasto i rozdawały broszurki informujące
  o Hospicjum Domowym.

  W budynku szkoły przy ul. Parkingowej zbierały pieniądze rozdając pamiątkowe znaczki – naklejki oraz foldery informacyjne dla ofiarodawców. Nauczyciele i uczniowie chętnie uczestniczyli w tej akcji wiedząc, że przekazują pieniądze na dobry cel.

           Hospicjum domowe w Żyrardowie prowadzone przez Stowarzyszenie „Nieść Ulgę w Cierpieniu” im. Ojca Pio i Matki Teresy powstało dzięki ludziom, którzy ochotniczo bez wynagrodzenia wykonywali różne prace i zadania oraz widzieli potrzebę stworzenia na terenie Żyrardowa opieki nad ludźmi
  z chorobami nowotworowymi. Biuro Hospicjum mieści się przy
  ul. Salezjańskiej 7.

           Opieką Hospicjum Domowego objęte są osoby nieuleczalnie chore. Mają one zapewnioną pomoc lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy, psychologów i księży. Wspierane są również rodziny osób chorych. Hospicjum wypożycza specjalistyczny sprzęt potrzebny do pielęgnowania chorych w ich domach – łóżka, materace przeciwodleżynowe i inne.

           Pieniądze uzyskane w ramach akcji „Trójka dla hospicjum”
  w sumie 1143 zł. przekazano na konto Stowarzyszenia.

        Anna Mrówczyńska

                                                                     Anna Duch

 • Spotkanie z misjonarzem

   Nasza szkoła już od wielu lat gości misjonarzy i wolontariuszy pracujących w Afryce. W tym roku odwiedził nas ks. Marek Kowalski wraz z wolontariuszką Wiolettą z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie. Goście opowiedzieli uczniom o pracy misyjnej, o życiu dzieci i młodzieży w Zambii i o edukacji w tamtejszych ośrodkach misyjnych. Wolontariuszka Wioletta przywiozła mnóstwo zdjęć i filmów, na których zarejestrowała swoją pracę z grupą dziewcząt w wieku 7-21 lat, niechcianych i porzuconych przez rodziców. Uczniowie mogli również, za symboliczne kwoty, nabyć pamiątki z Zambii wykonane ręcznie przez tamtejszą młodzież.

  Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, wzbogaconej nauką podstawowych słów w języku ludności Zambii. Kolejne takie spotkanie odbędzie się już za rok.

  Janina Karwat

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół Publicznych Nr 3 w Żyrardowie
  ul. J. Kacperskiej 6b,
  96-300 Żyrardów

  Wpłata na Radę Rodziców.
  Konto BS Wiskitki, Rada Rodziców przy ZSP w Żyrardowie 71 9304 0002 0000 0954 2000 0010 z dopiskiem: imię i nazwisko ucznia, klasa. • Sekretariat (tylko w szkole przy ul.Kacperskiej) pn. - piąt. 8.00 - 16.00
  - p. Beata Białach, p. Ewa Goszczyńska

  046 855-35-45 (Szkoła ul.Kacperskiej 6b)       
  046 855-71-63 (Szkoła ul. Parkingowa)

  Stołówka (Obiady): p.Wioletta Wilkowska 784 141 988
  p.Bogdan Wilkowski 504 641 005

  Redakcja:
  Monika Flis
  Anna Kozłowska
Galeria zdjęć