• Cele Projektu

• Projekt „Zielony Plecak szkolny dla klimatu”

Projekt "Zielony plecak szkolny dla klimatu Ziemi”, w którym nasza szkoła bierze udział, jest związany z szeroko rozumianą ideą zrównoważonego rozwoju (ZR). Koncepcja ta, w założeniu, promuje harmonijny rozwój społeczeństwa, zaspokajanie potrzeb teraźniejszych, w połączeniu z dbaniem o następne pokolenia. Budowanie pomostu międzypokoleniowego, poprzez dbałość o relacje międzyludzkie oraz relacje z przyrodą, to obowiązek nas wszystkich. Zrównoważony rozwój w pedagogice to kształtowanie postawy etycznej, mającej na celu umiejętność świadomego wyboru stylu życia, z poszanowaniem drugiego człowieka i przyrody. W praktyce jest to organizowanie edukacji, która wychodzi poza klasą szkolną. Zaspokajanie potrzeb jednostki w kontakcie z naturą, spaja się z rozwojem wspólnoty. Edukacja outdoorowa, wpisująca się w ideę ZR, promuje organizowanie zajęć  w scenerii przyrodniczej, odchodzenie od przekazywania treści, na rzecz nauki poprzez działanie. Edukacja przyrodnicza poza klasą szkolną wykształca potrzebę naturalnego kontaktu z przyrodą, czerpania z niego radości, dzielenia się nią, uczy umiejętności współpracy, rozwija uczniów w aspekcie poznawczym, fizycznym, emocjonalnym i społecznym. Zachęcamy do działań, związanych z ideą zrównoważonego rozwoju, do odwiedzenia i czerpania pomysłów ze strony „Zielony Plecak”, na FB, oraz do współpracy, do dzielenia się pomysłami. Wierzymy, że małymi krokami dojdziemy do celu, jakim jest bycie bliżej przyrody, bliżej Siebie oraz tworzenie wspólnoty, dbającej o Ziemię.

Ewa Kuliczkowska  Małgorzata Jurczewska

Projekt „Zielony Plecak” - Obrazek 1 Projekt „Zielony Plecak” - Obrazek 2 Projekt „Zielony Plecak” - Obrazek 3