• Realizacja Projektu

• Przewodnik po Żyrardowie

• Przewodnik po mojej okolicy - to temat dzisiejszego spotkania w świetlicy szkolnej odbywającego się w ramach programu Archiprzygody. Rozmawialiśmy o tym, co w Żyrardowie jest dla dzieci interesujące, warte bliższego poznania i pokazania innym (np. gościom). Pod uwagę braliśmy budowle, przyrodę, piękne widoki, genius loci, historię osób i miejsc oraz lokalne legendy. Przyjrzeliśmy się też mapom, planom miasta, szkoły oraz terenu wokół niej.

Anna Dubielecka - Kasperczyk

• Pojęcie skali i proporcji

• W świetlicy szkolnej przy ul. Kacperskiej trwa projekt Archiprzygody. Podczas ostatnich zajęć uczniowie pod okiem urbanistki, p. Dominiki Kwiecińskiej oraz p. Anny Dubieleckiej-Kasperczyk poznali pojęcie skali i proporcji. Mieli okazję doświadczyć, dlaczego są one tak ważne w otaczającym nas świecie, przymierzając ulepione z gliny figurki do wyposażenia wnętrza szkoły oraz próbując posługiwać się pomniejszonymi kilkukrotnie akcesoriami domowymi i przyborami. Uczniowie dowiedzieli się też o właściwościach materiałów budowlanych - ich trwałości i bezpieczeństwie. Zastanawiali się nad konstrukcją budynku szkoły, swoich domów oraz innych obiektów w otoczeniu. Następnie w parach lub małych grupach dzieci wykonały proste konstrukcje wież lub mostów, wybierając technikę budowy: składanie, łączenie „na sucho” i klejem, lepienie. Ze szczególnym entuzjazmem młodzi architekci wykorzystywali w swoich modelach chrupki kukurydziane. Powstały bardzo Interesujące obiekty! Projekt jest realizowany pod patronatem Narodowego Centrum Kultury.