• DLA RODZICÓW

• Rodzicu, skorzystaj z porad

Ósma klasa i konieczność wyboru dalszej ścieżki zawodowej to trudny czas dla Twojego dziecka. Dowiedz się, jak pomóc mu przejść przez ten etap.

1. To właśnie Ty, rodzic, jesteś dla Twojego dziecka dużym autorytetem
          w planowaniu jego dalszej edukacji.

2. Pamiętaj, że to stresujący czas. Bądź wyrozumiały i cierpliwy.
          Niezdecydowanie młodej osoby jest w tej sytuacji czymś naturalnym.

3. Obserwuj, jakie czynności pasjonują Twoje dziecko, być może to właśnie
          z nimi będzie związana jego przyszłość.

4. Pamiętaj, że Twoje dziecko kieruje się także innymi autorytetami, jak np.: osoby znane ze świata mediów, słynni blogerzy, rówieśnicy. Postaraj się, aby Twoje dziecko upewniło się, czy jego wybory faktycznie odpowiadają jego zainteresowaniom, umiejętnościom i predyspozycjom.

5. Prześledźcie razem dotychczasową drogę edukacji Twojego dziecka.
          Które z przedmiotów były ulubionymi, w których Twoje dziecko czuło się
          pewnie i osiągało dobre wyniki? Ułatwi to określenie, czego Twój syn lub córka
          chce się dalej uczyć, w jakim kierunku pragnie się rozwijać.

6. Pomóż swemu dziecku przejść ze strefy marzeń o zawodzie do strefy kreowania faktycznych planów: sprawdźcie ścieżkę kariery, wymagane umiejętności, zapotrzebowanie na rynku, opinie - tego wszystkiego możecie szukać w internecie, branżowej prasie oraz konsultując się z doradcą zawodowym.

Poradnik dla rodziców „Jak pomóc dziecku w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery zawodowej”

Rodzice - WCIES (um.warszawa.pl)

E.Drabik