W dniach 4 – 5 czerwca 2020, wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Żyrardowie, którzy uczą się języka niemieckiego, wraz ze swoją nauczycielką języka niemieckiego Panią Anną Kamińską-Woźniak wyruszyli online na Dzień Otwarty do Ambasady Niemiec. Dla uczniów SP nr 3 była to niezwykła okazja do zwiedzenia Ambasady „od kuchni”. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w tym wydarzeniu, a czwartoklasiści z klasy DSD, robili sobie nawet wirtualne zdjęcia z Panem Ambasadorem Rolfem Nikelem.
Dzięki udostępnionym filmikom, uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji na temat Ambasady Niemiec. Helena i Jurek - dwójka młodych przewodników – pokazywała pomieszczenia Ambasady i opowiadała o tym, jakiego rodzaju działalność jest tam prowadzona. W ten sposób, uczniowie dowiedzieli się, że w bibliotece odbywają się różnego rodzaju spotkania, w tym te online, oraz konferencje. Można również wypożyczyć stamtąd książki do samodzielnego przetłumaczenia, co jest świetnym sposobem na poszerzanie swych kompetencji językowych. Można było również zobaczyć m.in. fragment muru berlińskiego, obraz przedstawionej nieco abstrakcyjnie Warszawy, napędzany prądem samochód “Ekomobilność - Jeździmy Eko”, sklepik z pamiątkami oraz galerię ambasadorów (tam też uczniowie „Trójki” dowiedzieli się, że pierwszym z nich był Harry Graf von Kessler).
Nie zabrakło też krótkiego wywiadu z ambasadorem, który opowiadał o swoich obowiązkach. Opracowuje on dokumenty, odpowiada na maile, spotyka się z wieloma osobami, przygotowuje różne wydarzenia, omawia przemówienia.
W Ambasadzie, dużą wagę przywiązuje się do podawania posiłków i zastawy stołowej. To właśnie, podczas wystawnego obiadu z wcześniej zaproszonymi gośćmi ,omawiane jest wiele kwestii. Z tego powodu wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Osobistości, na starannie wypolerowanej zastawie z godłem, jedzą wyporcjowane, przygotowane przez kompetentnych kucharzy potrawy, zaserwowane im przez kelnerów w białych rękawiczkach , a w czasie pandemii, maseczkach z flagami Polski i Niemiec, czyli znakiem firmowym Ambasady. Zajmowane przez gości przy stole miejsca zostają starannie dobrane i mają konkretne znaczenia.
W czasie Dnia Otwartego Ambasady Niemiec, prowadzona była tzw. klasa dyplomatyczna, podczas której, odwiedzający zagłębili się w funkcjonowanie i współpracę ambasady z organami państwa, na terenie, którego ona się znajduje, oraz sposobu pracy dyplomaty. Uczniowie wzbogacili swą wiedzę na temat rodzajów wizyt państwowych, oficjalnych i nieoficjalnych, roboczych i okazjonalnych, ich przebiegu – powitań nieoficjalnych, zakwaterowania gości, przyjazdu do instytucji, powitań oficjalnych, rozmowy w wąskim gronie, konferencji prasowych, wymiany upominków, ważności oprawy medialnej i oflagowania, a także sposobach honorowania ludzi, którzy w szczególny sposób przysługują się współpracy polsko-niemieckiej (wręczanie listów gratulacyjnych, dyplomów, oficjalnych odznaczeń państwowych). To tylko fragment z tego, czego dowiedzieli się uczniowie „Trójki” podczas tego niecodziennego wydarzenia.
Dni te upłynęły im pod znakiem języka niemieckiego z nadzieją, że następnym razem ,również będą mogli uczestniczyć w tego typu wydarzeniu, ale już stacjonarnie, w siedzibie Ambasady Niemiec w Warszawie.