PROCEDURA PRZYPROWADZANIA DZIECI DO SZKOŁY I ODBIORU ZE SZKOŁY OBOWIĄZUJĄCA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W ŻYRARDOWIE
I.PRZYPROWADZANIE DZIECI DO SZKOŁY
- Rodzice (prawni opiekunowie) przyprowadzają dzieci do szkoły w określonych godzinach (uzależnionych od pracy świetlicy i szkoły).
- Rodzice (prawni opiekunowie) lub osoby pisemnie do tego upoważnione odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu przekazania ich pod opiekę nauczyciela lub wychowawcy świetlicy oraz od chwili odebrania z grupy lub z klasy.
- Dzieci korzystające ze świetlicy mają zapewnioną opiekę w godzinach pracy świetlicy.
- Uczniowie samodzielnie przychodzą do sali lekcyjnej zgodnie z planem zajęć.
II.ODBIÓR DZIECKA ZE SZKOŁY
1. Na początku roku szkolnego wychowawca zobowiązany jest zebrać od rodziców / opiekunów prawnych pisemne deklaracje o zapewnieniu przez nich bezpieczeństwa dziecku w drodze do i ze szkoły.
2. Wychowawca gromadzi i przechowuje oświadczenia w teczce wychowawców do końca roku szkolnego.
3. Uczniowie klas I-III są odprowadzani po zakończonych zajęciach do szatni i przekazywani pod opiekę uprawnionej osobie odbierającej.
4. Uczniowie klas I-IV samodzielnie wracający do domu muszą posiadać pisemną zgodę rodziców / opiekunów prawnych.
5. Wychowawcy klas I-IV gromadzą oświadczenia rodziców /opiekunów prawnych w dokumentacji wychowawcy.
6. Uczeń nie może być zwolniony z zajęć ani opuścić szkoły na podstawie telefonu od rodziców / prawnych opiekunów.
7. Jeśli rodzic / opiekun prawny lub osoba pisemnie do tego upoważniona chce z uzasadnionych powodów odebrać dziecko ze szkoły w czasie zajęć edukacyjnych, zgłasza ten fakt wychowawcy bądź nauczycielowi uczącemu w danym czasie w klasie.
8. Sprzeciw wobec odbierania dziecka przez jednego z rodziców / opiekunów prawnych musi być poświadczony orzeczeniem sądowym.
9. Po odebraniu dziecka rodzice/ opiekunowie prawni przejmują za nie odpowiedzialność, nawet jeśli przebywają na terenie szkoły.
10. Odbiór dzieci poniżej siódmego roku życia jest możliwy wyłącznie przez rodziców/ opiekunów prawnych bądź inne osoby dorosłe upoważnione przez nich na piśmie.
11. Rodzice / opiekunowie prawni ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego ze szkoły przez upoważnioną przez nich osobę.
12. Jeśli osoba upoważniona jest obca dziecku i nieznana nauczycielowi, powinna w momencie odbioru dziecka posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. W każdej sytuacji budzącej wątpliwości nauczyciel ma obowiązek skontaktować się z rodzicami/ opiekunami prawnymi.
13. W wyjątkowych sytuacjach losowych nauczyciel może – po uprzednim telefonicznym kontakcie rodzicem / opiekunem prawnym – wydać pozwolenie na odebranie dziecka przez wskazaną przez nią osobę. Osoba ta zobowiązana jest napisać oświadczenie o odbiorze dziecka i czytelnie się podpisać.
14. Osoba odbierająca dziecko nie może być pod wpływem alkoholu ani środków odurzających.
15. W przypadku stwierdzenia, że rodzic / opiekun prawny zgłosił się po dziecko w stanie wskazującym na nietrzeźwość, należy:
- nakazać osobie nietrzeźwej opuszczenie terenu szkoły,
- wezwać drugiego rodzica/ opiekuna prawnego dziecka,
- jeżeli wezwanie to jest niemożliwe, a nietrzeźwy rodzic odmawia opuszczenia szkoły i żąda wydania dziecka, twierdząc, że nie jest pod wpływem alkoholu, należy zawiadomić dyrektora/ wicedyrektora, aby podjął decyzję, czy należy wezwać policję, która przejmie opiekę nad dzieckiem i postanowi o ewentualnym oddaniu go pod opiekę innych członków rodziny bądź umieszczeniu w placówce opiekuńczej, np. policyjnej izbie dziecka.
15. Nauczyciel lub inny pracownik szkoły nie może odprowadzać ucznia do domu.
16. W przypadku złego samopoczucia dziecka lub innych okoliczności o zaistniałej sytuacji rodziców/ opiekunów informuje telefonicznie pielęgniarka (a kiedy jej nie ma – wychowawca). Jeżeli ci nie mogą odebrać dziecka osobiście, wskazują osobę, która to uczyni. Osoba ta musi przy odbiorze dziecka okazać dowód tożsamości i potwierdzić odbiór dziecka czytelnym podpisem na oświadczeniu pozostawionym w gabinecie pielęgniarki.
III. POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA ZE SZKOŁY LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO NIE OSOBY NIEMOGĄCEJ SPRAWOWAĆ OPIEKI
1. Dzieci powinny być odbierane ze szkoły bezpośrednio po zakończonych zajęciach, a ze świetlicy najpóźniej do godziny 17.00.
2. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka w godzinach pracy szkoły (sytuacje losowe) rodzice / opiekunowie prawni zobowiązani są do poinformowania o tym fakcie szkoły.
3. W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców/ opiekunów prawnych lub osoby pisemnie upoważnione nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora/ wicedyrektora oraz skontaktować się z policją, która przejmie opiekę nad dzieckiem i postanowi o ewentualnym oddaniu go pod opiekę innych członków rodziny bądź umieszczeniu w palcówce opiekuńczej, np. policyjnej izbie dziecka.
4. Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany przez świadków i przekazuje go do wiadomości dyrektora szkoły
IV.POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Z procedurą odbierania dzieci ze szkoły zostali zapoznani wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Żyrardowie oraz rodzice za pośrednictwem dziennika elektronicznego i strony internetowej szkoły.
- Procedura obowiązuje wszystkich pracowników szkoły, rodziców/ opiekunów prawnych dzieci do niej uczęszczających oraz osoby upoważnione przez nich do odbioru dzieci.
- Procedura obowiązuje od dnia 01.09.2020r