- liczba odwiedzin: 473
Dzień chemii i fizyki
DZIEŃ CHEMII I FIZYKI
Dnia 16.12.2011r. (piątek) w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona Marii Skłodowskiej – Curie. To święto zapoczątkowało uroczyste otwarcie przez panią dyrektor Grażynę Stańczyk. Jak wiadomo 10 grudnia minęło dokładnie 100 lat od zdobycia przez naszą wielką uczoną nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Z tego powodu były organizowane m.in. prezentacje dotyczące życia Marii Skłodowskiej Curie, przedstawienie o wielkich uczonych pt:. ,,Niecodzienny Wywiad” oraz doświadczenia prowadzące dla młodszych klas przez gimnazjalistów. W przerwach pomiędzy przedstawieniami odbywały się rozstrzygnięcia konkursów takich jak : moda XIX Wieku, wiedza o Marii Skłodowskiej – Curie czy też prace autorskie o życiu Marii Skłodowskiej – Curie. Plan tego pamiętnego dnia przedstawiał się następująco:
Pierwszą atrakcją, która znajdowała się w planie dnia były prezentacje multimedialne, poświecone wielkiej, polskiej uczonej – M. Skłodowskiej – Curie. Autorami prezentacji były klasy I i II a. Starały się one jak najlepiej ukazać życie, twórczość i dokonania Polskiej noblistki, a sądząc po reakcji publiczności jak najbardziej im się to udało.
,, NIECODZIENNY WYWIAD”
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE
Przedstawienie pełniło bardzo ważną rolę w programie, ta sztuka wystawiana była aż trzy razy. Zależało nam bowiem, aby jak najwięcej klas mogło je obejrzeć. Opowiadało ono o dwóch koleżankach, które spotkały się po latach. Jedna z nich jest dziennikarką (Magdalena Nowakowska) i musi napisać artykuł o sławnych naukowcach, tych, którzy osiągnęli coś w świecie nauki. Jej przyjaciółka (Klaudia Szustakiewicz) okazuje się osobą, która ma maszynę do wskrzeszania postaci z dawnych lat. Przez bohaterki zostaje wezwany Archimedes (Mateusz Koźbiał) , wchodzi Newton (Łukasz Radwański), Mikołaj Kopernik (Karolina Romalska) , Maria Skłodowska – Curie (Michalina Ploch) , Albert Einstein (Adrianna Stępień), którzy opowiadali o swoich wielkich czynach w świecie nauki. To przedstawienie było pełne wiedzy, którą to aktorzy starali się jak najlepiej przekazać widzom. Zapewne pozostanie ono na długo w ich pamięci.
Trzecim punktem dnia były doświadczenia. Podczas nich uczniowie klas gimnazjalnych ( podopieczni p. Małgorzaty Żuk ) robili różne eksperymenty na oczach innych dzieci, aby zachęcić ich do tego interesującego przedmiotu, jakim jest chemia. Sadząc po zadowolonych minach uczniów bardzo im się podobało. Wśród najbardziej ciekawych doświadczeń znalazło się: jajko zmieniające kolor, balon nadmuchujący się bez użycia ludzkich ust, niebieska mąka, wybuch wulkanu oraz gasnące łuczywo. Zrobiły one ogromne wrażenie także na nauczycielach.