• JUBILEUSZ INTEGRACJI W SP3

• 10 LAT INTEGRACJI W SP3

•   Integracja – to już10 lat.

Integracja w naszej szkole jest obecna od 10 lat. Idea utworzenia klasy integracyjnej narodziła się w 2001 roku. Pierwszy oddział integracyjny zaczął funkcjonować w naszej szkole w roku szkolnym 2001 / 2002. Uczęszczali do niego uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W klasie tej pracowało dwóch nauczycieli, którzy wzajemnie organizowali integracyjny proces kształcenia,  uwzględniając potrzeby  oraz możliwości psychofizyczne  swoich uczniów.

W następnych latach powstawały kolejne oddziały integracyjne. W roku szkolnym 2003 / 2004 powołano Zespół ds. Integracji, który wspiera ideę integracji. Na spotkaniach tego zespołu omawiane są problemy, dotyczące pracy wychowawczej, edukacyjnej i terapeutycznej, tutaj też  rodzą się pomysły na promowanie integracji i organizowanie wszelkich działań z nią związanych. Hasło  „Inny nie znaczy gorszy” towarzyszy imprezom szkolnym. Wpisało się ono w życie naszej społeczności. W ciągu dziesięciu lat zorganizowaliśmy konkursy plastyczne i literackie, występy artystyczne naszych uczniów. Zaprosiliśmy do szkoły aktora, grającego rolęnie pełnosprawnego na wózku inwalidzkim. Prowadziliśmy dla uczniów i rodziców zajęcia ruchowe Metodą Weroniki Sherborne. Organizujemy stałą współpracę z innymi placówkami szkolnictwa specjalnego w mieście, bawiąc się, przeżywając razem i świętując. Wspominając  dziesięć  lat integracji, warto podkreślić  udział naszych uczniów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Warszawie i zdobycie tam czołowych miejsc w różnych konkurencjach sportowych. W ostatnich latach rywalizacja sportowa odbywa się na terenie naszej szkoły jako Szkolna Olimpiada Mikołajkowa, na której uczniowie klas integracyjnych zdobywają sukcesy, otrzymują nagrody, a przede wszystkim świetnie się bawią.

Dyrektor szkoły i wicedyrektorzy wspierają ideę integracji, nie tylko organizując i nadzorując działania wychowawcze, edukacyjne i terapeutyczne,  ale i odnoszą się z życzliwością, otwartością na  potrzeby swoich uczniów. Atutem naszej szkoły jest wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna oraz specjaliści zatrudnieni w szkole - pedagodzy specjalni, psycholodzy, logopedzi, specjaliści z zakresu terapii pedagogicznej, terapii ruchowej, Integracji Sensorycznej. Aktywni, twórczy nauczyciele wykorzystująswoje kompetencje w codziennej pracy. Panie, będące pomocami w klasach integracyjnych, okazują wiele ciepła i serca uczniom na co dzień.

Obecnie w Zespole Szkół Publicznych Nr 3 w Żyrardowie jest 14 oddziałów integracyjnych, od pierwszej klasy szkoły podstawowej, po trzecią klasę gimnazjum. Dziś integracja w naszej szkole jest czymś naturalnym, to część życia, którą tworzy społeczność–uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły. W codziennej pracy wykazujemy się wrażliwością i tolerancją. Potrafimy stworzyć warunki do wspólnego wychowywania, uczenia się, kształtowania postaw społecznych. Zbudowaliśmy pozytywny wizerunek naszej szkoły.

Ewa Kuliczkowska

red. Magdalena Nowakowska- Koło informatyczne