• Dzień Teatru

•

II Międzynarodowy Dzień Teatru, obchodzony 27 marca, staje się pretekstem do uświadomienia, jakie znaczenie ma sztuka i artystyczna kreacja w naszym życiu. Skłania również do refleksji na temat widowisk teatralnych oraz ich formy przekazu skierowanej do widza, szczególnie tego, u którego kształtuje się wrażliwość artystyczna. Jest nim młody odbiorca sztuki. Dzięki niej staje się otwarty na inspiracje i dokonania artystyczne oraz twórczy i rozumny w postępowaniu.

Zespół Szkół Publicznych Nr 3 w Żyrardowie zorganizował dla żyrardowskich gimnazjalistów Turniej Wiedzy o Teatrze. Konkurs odbył się w Centrum Kultury 27 marca 2012r. Do rywalizacji przystąpiły następujące szkoły: ZSP nr 1,ZSP nr 2, ZSP nr 3 ZSP nr 4, ZSP nr 7. Głównymi organizatorkami i koordynatorkami teatralnych zmagań były  nauczycielki z Trójki: polonistka pani Katarzyna Lange oraz nauczyciel historii i WOS-u pani Agnieszka Rębielewska. Już po raz drugi pomagali im uczniowie z  kl.3a gimnazjum.

Celem turnieju było pobudzenie kreacji artystycznej, promocja i wymiana informacji na temat teatru a także zwrócenie uwagi na niezwykłość dziedziny sztuki, jaką jest teatr.

Do konkursu przystąpiły trzyosobowe zespoły z gimnazjów. Na widowni zasiadła publiczność-młodzież szkolna, która dodawała otuchy swoim kolegom i koleżankom. Wcześniej uczestnicy wraz z opiekunami otrzymali od organizatorów zakres wiedzy, którą należało opanować. Turniej składał się z dwóch części. W pierwszej, złożonej kilku rund, uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące genezy, historii, budowy i funkcjonowania teatru. Uczestnicy losowali pytania ze szklanych pojemników. Za te pytania drużyna mogła uzyskać po 2 punkty. W drugiej części uczestnicy rozpoznawali fragmenty utworów dramatycznych, podawali autora i określali gatunek literacki. Zmagania turniejowe zakończyła runda „łamańców językowych”. W tej części zadania były za 4 punkty. W finale zaś drużyny musiały zaprezentować swoje umiejętności interpretacyjne. W tej części uczniowie losowali koperty z fragmentami utworów literackich. Odpowiedzi uczestników oceniało jury w składzie : pani Luiza Biedrzycka, pani Kinga Sałaj- polonistki , pani Hanna Fibich – instruktor teatralny i pan Jacek Czubak –instruktor CK. Autorkami pytań do międzyszkolnego turnieju były panie polonistki z Liceum Ogólnokształcacego im. S.Żeromskiego : pani Karolina Nowakiewicz i pani Kinga Sałaj.

I miejsce w turnieju zajęła drużyna z Zespołu Szkół Publicznych nr 3 w składzie : Katarzyna Starzyk, Paulina Drela i Bartosz Galantowicz. Drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Publicznych nr 4 , w składzie : Anna Cichocka, Marta Tomaszewska i Laura Olasek. Zaś trzecie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w składzie: Kinga Guzik, Agata Czarnocka ,Klaudia Kupska. Zwycięskie szkoły otrzymały od Prezydenta Miasta DVD, a każdy uczestnik zwycięskich drużyn nagrody od sponsorów. Zwycięzcy z Trójki otrzymali MP 3 ufundowaną przez pana  Jacka Zambrzyckiego – z firmy” Zambers”, laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymali książki i bony upominkowe od radnego pana Jarosława Gejcyga i pani Barbary Fusiek. Wszyscy uczestnicy biorący udział w turnieju otrzymali  gadżety z wizerunkami Miasta Żyrardowa i Teatru Narodowego.

Podczas turnieju organizatorzy poinformowali o nawiązaniu współpracy z Teatrem Narodowym w Warszawie. Niebawem odbędzie się wycieczka dla młodzieży w celu poznania pracy tego teatru.

Podczas przerwy w trakcie turnieju widzowie i uczestnicy obejrzeli występ Trójkowego zespołu wokalnego Capo z klasy 1a gimnazjum. Dziewczęta zaśpiewały kilka piosenek. Zawodnicy skorzystali z poczęstunku ufundowanego przez cukiernię „Jacek i Placek” pani Joanny Tomczak.

II Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Teatrze okazał się ciekawą lekcją o  sztuce, jaką jest teatr. Uczestnicy czerpali przyjemność w obcowaniu ze sztuką, a także pogłębili wiedzę

o historii teatru. Żyrardowskie święto teatru wzmocniło więzi między młodzieżą, pogłębiło umiejętność obcowania ze sztuką i ukazało jej różne aspekty.

Opracowała Dorota Przybysz ucz.kl.3a gimn.

D.B.